Results for SCOL4 League & Inter-Services, Burley, New Forest, 13/01/2019
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, WhiteBrown (length 10.3km, climb 180m, 24 controls)
1 Maj Rob Ashton ARMY M35 55:52 2 Maj Andy Brett ARMY M21 56:22 3 David Bunn TVOC M18 56:52 4 Maj Richard Barrett ARMY M45 57:26 5 SSgt Calvin Routledge ARMY M50 58:35 6 David Currie SOC M40 59:05 7 Pavel Prochazka BKO M21 59:11 8 Robert Finch SOC M21 59:27 9 Tom Bray SN M21 59:43 10 Sqn Ldr Geoff Ellis RAF M40 60:54 11 Capt Ed Dickins ARMY M21 61:20 12 Nicholas Jarvis SO M21 62:10 13 Nigel Bunn TVOC M55 62:29 14 Capt Paul Pickering Army Re M21 62:47 15 Jan Travnicek TVOC M40 64:53 16 Maj Jason Buchanan ARMY M35 65:07 17 Christopher Kelsey BOK M60 65:52 18 Lt Col Rich Mawer ARMY M45 65:56 19 Maj John Owens ARMY M45 66:35 20 Flt Lt Rich Crabb RAF M35 66:43 21 Lt Cdr Oliver Nokes NAVY M35 67:00 22 Capt Terry Furlong ARMY M21 67:04 23 2Lt Huw Stradling Army Re M21 68:58 24 Sarah Rollins SN W40 69:44 25 CSgt Alex Heath NAVY M40 69:50 26 Andrew Snell BAOC M45 69:56 27 Peter Suba WSX M45 70:05 28 Sqn Ldr Adam Baker-Hale RAF M45 70:53 29 John Oakes WIM M45 71:02 30 James Crickmore WSX M21 71:27 31 Jon Brooke WSX M50 71:50 32 Jolyon Medlock WSX M45 73:02 33 Paul Martin SN M50 73:08 34 Andrew Howard WIM M45 73:59 35 Neville Baker TVOC M65 74:58 36 Bdr Dan Cope ARMY M35 75:48 37 Sqn Ldr Ben Lonsdale RAF M35 76:53 38= Steven Horsler WIM M50 77:36 38= Chris Turner WIM M55 77:36 40 Sqn Ldr Rich Bromfield RAF M35 77:52 41 Robin Mills WIM M50 78:12 42 Craig Blackford BADO M50 78:55 43 Lt Andrew Beverley NAVY M35 80:04 44 Adam Poole TVOC M21 80:26 45 Gp Capt Rob Woods RAF M50 80:35 46 Cameron Lamond SN M45 80:43 47 Paul Fox SN M55 80:55 48 Flt Lt Rob Neal RAF M21 81:52 49 Lt Grant Milnes NAVY M21 83:11 50 WO Steve Collins RAF M50 83:45 51 Dan Straka BKO M50 84:22 52 Brendan Bolland WAROC M50 84:44 53 Anya Crocker SOC W21 84:58 54 Philip Harvey WIM M45 85:46 55 Flt Lt David Jolly RAF M40 86:23 56 Sgt Sean Powers RAF M40 89:11 57 Graham Coath BAOC M21 89:38 58 Simon Moss SLOW M50 91:53 59 Jeff Pakes QO M45 93:22 60 Charles Daniel BOK M60 93:50 61 WO2 Nigel Lane NAVY M50 94:54 62 Andrew Heppel SOC M50 95:08 63 Cdre Graeme Little NAVY M50 97:50 64 Jeremy Hill TVOC M65 103:20 65 Lt Cdr Jon Binns NAVY M45 104:28 66 Eamon Staunton WIM M60 105:38 67 Surg Lt James Coates NAVY M21 108:12 68 Chris Poole RAFO M55 109:16 69 Surg Lt Stuart McPhail NAVY M21 113:37 70 FS Jay Ferguson RAF Res M45 115:26 mp Sqn Ldr John Liston RAF Res M45 75:43 Missing no 24
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Blue (length 7.1km, climb 130m, 18 controls)
1 Nick Nourse NWO M55 42:18 2 Capt Kezia Jukes ARMY W21 44:50 3 Colin Dickson BAOC M60 45:23 4 Dimitar Gospodinov BKO M21 45:35 5 Michael Bowering IND M55 46:30 6 Michael Billinghurst WCOC M55 46:45 7 Roger Crickmore WSX M55 47:01 8 Axel Blomquist BAOC M65 47:20 9 John Methven BKO M45 47:22 10 Chris Pritchett WIGHTO M60 49:31 11 Martin Wilson BKO M70 49:36 12 Dave Kingham TVOC M60 49:41 13 Steve Bailey SN M60 50:02 14 Melanie Slade SN W50 51:21 15 Paul Lane BAOC M60 51:26 16 Alison Simmons BOK W60 52:11 17 Jes Dickin SOC M55 52:50 18 Sarah Horsler WIM W18 52:57 19 Elizabeth Horsler WIM W16 54:00 20 Maj Kerry Larsen ARMY W40 54:23 21 Julian Hartwell SOC M60 54:50 22 Robbie Berryman SOC M21 55:20 23 Stephen Mallison WIM M35 55:30 24 Maj Victoria Deakin ARMY W35 55:32 25 Peter Foster BOK M60 56:08 26 Maj Karen Baker ARMY W45 56:38 27 Janos Pula SOC M40 56:57 28 Derick Mercer BKO M55 57:18 29 Mikhail Gryaznevich TVOC M65 57:22 30 John Simmons BOK M65 57:28 31 Tim Sands BOK M70 57:46 32 Robert Lines SO M50 58:07 33 Jo Foster BOK W60 58:32 34 Matthew Jones IND M21 58:49 35 Lt Cdr Megan Ashton NAVY W21 59:10 36 Colin Hicks SOC M65 59:22 37 Georgi Gospodinov BKO M50 59:25 38 Wendy Bullen WIM W50 59:33 39 Kevin Bracher SOC M60 59:34 40 Mike Frizzell BADO M60 59:35 41 Alex Gilbert WIM M35 59:39 42 Bruno Smith WSX M55 59:45 43 David Isaacson WIM M55 60:02 44 Jon Steed BADO M55 61:00 45 Paul Oldfield BAOC M60 61:27 46 Stephanie Moss SLOW W40 62:10 47 Doug Greenwood BKO M45 62:40 48 Capt Emily Gay ARMY W21 62:47 49 Hugh Risebrow SOC M55 63:13 50 Fg Off Clare Garside RAF W21 64:21 51 David Saunders HH M60 64:27 52 Sam White SOC M16 65:18 53 Adrian Wise SN M55 65:22 54= David Mullins SARUM M70 67:09 54= SSgt Victoria McCreadie ARMY W35 67:09 56 Lt Laura Bettison Army Re W21 68:06 57 Sandy Burgon BOK M60 68:16 58 Rob Taylor NGOC M50 68:27 59 Bernie Newitt SOC W50 68:42 60 Nigel Heppenstall BAOC M50 68:54 61 Robert Norley SOC M60 69:25 62 Michael Merritt SO M60 69:28 63 Stuart Hanstock BOK M21 69:38 64 Nicola Brooke WSX W50 70:08 65 Ian Byrne SMOC M60 70:15 66 Alan Wallis SN M60 71:22 67 Kirsty Staunton WIM W60 72:23 68 Serena Ludford BADO W55 73:07 69 Christopher Branford WIM M70 73:18 70 Robert Shenton BAOC M45 73:41 71 Terence Hosking BKO M50 74:30 72 Marie-Anne Fischer TVOC W55 74:36 73 Allan Darwell BOK M65 80:01 74 Glyn Williams WIGHTO M65 80:17 75 Philip Fawkner-Corbett BOK M65 80:36 76 Helen Kelsey BOK W60 87:23 77 Flt Lt Nosheen Chaudry RAF W21 87:31 78 Mike Bray SN M60 87:36 79 Laura Wilcox WSX W55 89:13 80 Richard Rae BKO M70 93:09 81 Sgt Carly Collings RAF W21 93:53 82 Mike Forrest BOK M65 95:39 83 Cpl Lizzi Morrall RAF W21 97:00 84 Clive Everest SOC M50 102:27 mp John Tzanetis SN M50 68:58 Missing no 2 mp Terry Smith SOC M65 72:32 Missing no 2 mp Mark Light SOC M50 79:02 Missing no 15
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Green (length 5.0km, climb 80m, 13 controls)
n/c Jane Morgan SOC W55 34:58 1 Adam Methven BKO M14 35:10 2 Andy Jones SLOW M60 35:31 3 Mike Jones SMOC M65 35:53 4 Lyra Medlock WSX W12 37:53 5 Alan Kersley BADO M60 39:41 6 David Watkins BADO M60 40:29 7 Tomas Vronsky IND M50 41:40 8 Trish Monks BKO W40 42:25 9 Mike Christopher WIM M60 42:27 10 Andrew French WIM M50 42:33 11 Brian Johnson WIM M65 42:35 12= Adrian Lovell WIM M65 42:36 12= Lisa James SOC W50 42:36 14 Andy Gaches WIGHTO M70 42:52 15 Joe House SO M65 42:54 16 Agnes Brooke WSX W16 43:20 17 Linda Pakuls WIM W60 43:59 18 Carol House SO W60 44:30 19 Tim Houlder WSX M60 44:45 20 Laurence Gossage BOK M65 45:04 21 Kevin Pickering WIM M65 45:21 22 Andrew Graham SARUM M60 46:35 23 Annika Greenwood BKO W45 47:40 24 Ian Peirce SARUM M75 47:43 25 Alastair Moir SOC M65 47:52 26 Noel Smith WIM M55 48:32 27 Richard Steptoe TVOC M70 48:35 28 Alan Jones BKO M50 48:57 29 Ted McDonald BOK M75 49:43 30 Peter Bartlett WIGHTO M60 50:01 31 Martin Lock GO M70 50:08 32 Colin Holcombe BAOC M60 50:50 33 Mark Dyer BOK M70 50:52 34 Paul Kilpin TVOC M70 51:19 35 Jim Graham WIM M65 51:23 36 Martin Cross WIM M70 51:30 37 Tony Ludford BADO M75 51:37 38 Carol Prosser BAOC W55 51:41 39 Ian Prosser BAOC M60 51:48 40 Jane Archer SN W65 52:18 41 John Walmsley WIM M60 52:32 42 Alison Saunders HH W60 52:41 43 Fiona Clough BKO W55 53:46 44 Gwyn Davies SARUM M65 54:18 45 Tamsin Horsler WIM W50 54:39 46 Peter Smith SN M55 55:02 47 Lisa Methven BKO W50 55:34 48 Jenny Bray SN W60 55:48 49 Colin Swallow SN M60 56:16 50 Iain Robinson SOC M65 57:22 51 Malcolm Scott SN M60 57:27 52 Karen Jones SLOW W55 57:35 53 Toni Whittle BKO W45 57:43 54 Tracy Crickmore WSX W50 57:47 55 Elisabeth Dickson BAOC W60 57:54 56 Katherine Pike WIM W55 58:46 57 Laurie Rose WRE M65 58:54 58 Judith Taylor NGOC W50 58:56 59 Roy Heselden BADO M70 60:03 60 Brian Hart SARUM M70 60:44 61 Christopher Moon BOK M65 60:45 62 David Hanstock BOK M60 61:09 63 Gill Sharp SN W60 61:29 64 Jane Blackford BADO W50 61:36 65 Rose Taylor NGOC W14 62:01 66 Chris Rose WRE W65 62:02 67 Ron Cartwright SOC M65 63:00 68= Phil Stradling BKO M60 63:06 68= Gavin Avey-Hebditch WSX M60 63:06 70 Sarah Newman WIM W55 63:19 71 LNN Ed Porter Navy In M21 63:35 72 David Cross SOC M60 64:17 73= Denise Mullins SARUM W65 64:39 73= Peter Brett DEVON M70 64:39 75 L-J Evans WIM W40 65:35 76 Rebecca Medlock WSX W45 66:19 77 Cat Edwardes DEVON W45 67:34 78 Foxie Loxie WSX W60 69:41 79 Helen Wheelwright SOC W60 72:07 80 Katy Dyer BOK W70 74:26 81 Pete Akers QO M65 77:13 82 Mike Kite WIM M70 78:57 83 Fiona Hanstock BOK W60 81:13 84 Christine Vince KERNO W65 82:19 85 Sarah Houlder WSX W60 83:59 86 Ian Cowe IND M65 86:11 87 Helen Everest SOC W55 91:54 88 Arthur Vince KERNO M75 98:56 89 Nicola Harvey WIM W45 101:07 90 Robin Baker POTOC M70 104:18 91 Pat Hart SARUM W75 106:33 92 Deborah Mays WIM W55 106:53 93 Debbie Ewing WIM W40 124:42 mp Nicolas Barrett SN M16 52:53 Missing nos 4-5 mp Christine Artus BKO W65 62:20 Missing no 1 David Jukes BKO M65 rtd Missing nos 1-7
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Short Green (length 4.0km, climb 70m, 12 controls)
1 Peter Hambleton SARUM M75 39:26 2 Chris Barrington Brown BAOC M60 40:19 3 Carol Sands BOK W65 40:42 4 David Oxenham SARUM M60 42:05 5 Andy MacGregor BADO M75 42:44 6 Mike Dawson WSX M65 45:32 7 Ken Williams BAOC M80 45:42 8 Jon Wheatcroft TVOC M65 45:58 9 George Elkin BAOC M70 47:58 10 Jan Belza SARUM M75 48:43 11 Hilary Pickering WIM W65 49:21 12 Caroline Christopher WIM W65 50:41 13 John Thompson TVOC M80 52:05 14 Jean Payne DEE W65 52:09 15 Sally Collins BKO W65 52:16 16 Jane Smith WIM W50 53:46 17 Sue Hands WIM W70 54:18 18 Sue Williams WIGHTO W65 54:45 19 John Farren TVOC M80 54:54 20 Charlotte Thornton SARUM W70 55:12 21 Tim Pugh GO M75 55:16 22 Ian Watson IND M65 56:08 23 Barry Sowerbutts SOC M65 56:28 24 Richard Brightman WIM M75 57:36 25 Jillian Devine SOC W50 57:49 26 Clare Fletcher BOK W75 58:09 27 Yvonne Hodson TVOC W70 59:59 28 Jose Stanley WIM W70 60:10 29 Bill Brown WSX M80 60:18 30 Peter Bennett BKO M75 61:31 31 Graham Harrison SOC M80 61:37 32 David Nixon SOC M75 63:36 33 Mary Nixon SOC W70 64:08 34 Joan Hambleton SARUM W75 66:28 35 John Coleman NGOC M80 66:57 36 John Warren WIM M80 67:21 37 Liz Stradling BKO W60 69:56 38 Natalie Morant SOC W45 70:32 39 Gillian Cross WIM W70 74:52 40 Gill Bennett BKO W75 77:39 41 Adrian Dawson SARUM M60 97:30 mp Henry Smith IND M10 62:16 Missing no 1 mp Vicki Barkaway SOC W65 97:09 Missing no 7 Freda Peirce SARUM W75 dnf No finish time Kay Johnson IND W65 rtd Missing nos 4-12 Edward Smith IND M16 rtd Missing nos 7-8,11-12
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Light Green (length 3.9km, climb 65m, 12 controls)
1 Laura Barrett SN W14 44:10 2 Arthur Brooke WSX M14 44:57 3 Grace French WIM W12 49:53 4 Mark Armstrong RAFO M21 51:12 5 Benjamin Mills WIM M18 57:42 6 Isobel Gannon WIM W60 70:33 7 Thomas Rollins SN M12 84:46 8 Dorinda Davies SARUM W65 86:25 9 Amanda Bailey SN W55 113:11 mp SLT Sophie Marsden Navy In W21 115:39 Missing no 11 Stephanie Light SOC W20 rtd Missing nos 7-12
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Orange (length 3.2km, climb 40m, 10 controls)
1 Mark Armstrong RAFO M21 22:15 2 Toby Tyrrell SOC M50 27:54 3 Charlotte Slade SN W12 32:51 4 Lynn Wilson WIM W55 41:13 5 Dave Gook M21 42:27 6 Helen Rogers SOC W40 44:30 7 Andrea Gook BADO W50 46:55 8 Ian Sayer WSX M65 47:17 9 David Lee NGOC M80 51:14 10 Zoe Beverley IND W21 54:30 11 Daniel Robertson SARUM M12 57:22 12 Jan Oxenham SARUM W70 62:20 13 Richard Keighley WIM M70 68:43 14 Sally Pritchett WIGHTO W55 69:43 15 Peter Robson SOC M85 81:08 16 Andrea Strakova BKO W21 86:45 mp Louise Light SOC W50 101:45 Missing nos 7-8
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Yellow (length 2.8km, climb 40m, 11 controls)
1 Zoe Beverley IND W21 20:44 2 Daniel Roberston SARUM M10 24:23 3 Alice French WIM W10 25:55 4 Eskarina Medlock WSX W10 28:00 5 Peter Shaw SOC M60 37:15 6 Edward Harvey WIM M10 38:02 7 Rosie Strachan IND W12 39:39 8 Georgie Robertson SARUM W6 42:43 9 Joe Robertson SARUM M8 43:31 10 Eloise Hammerton IND W10 46:46 11 Isla Ablitt IND W10 47:23 12 Alan Hooper WSX M75 53:28 13 Roo Gaches WIGHTO W75 57:14 mp Heather Harvey WIM W10 57:51 Missing no 10
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
White (length 1.9km, climb 20m, 10 controls)
1 Erin Adams IND W10 18:20 2 Helen Robinson IND W35 33:48 3 Thomas and Katerine AblittIND M6 43:52 4 Abi and Harry Hammerton IND W/M10 43:57 5 Charles Gook BADO M50 46:23
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top,
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk