Results for Islands Thorns, Islands Thorns, 10/12/2017

Courses
White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown

White (length 1.8km, climb 25m, 11 controls)

  1  Duncan Currie        SOC M10  16:01 
     -------White standard-------
     Arthur Brooke        WSX M12  rtd   Missing nos 3,7-11

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Yellow (length 2.5km, climb 35m, 10 controls)

  1  Emma Currie          SOC W10  32:10 
     ------Yellow standard-------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Orange (length 2.8km, climb 55m, 13 controls)

  1  Guy Marson           IND M45  35:46 
  2  Grace French         WIM W10  36:59 
  3  Samantha Marson      IND W45  42:13 
     ------Orange standard-------
  4  Orla Marson          IND W12  54:00 
  5  Esme Marson          IND W14  54:27 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Light Green (length 3.5km, climb 55m, 8 controls)

  1  Elizabeth Horsler    WIM W14  26:16 
  2  Adam Methven         BKO M12  34:52 
  3  Lyra Medlock         WSX W10  44:51 
     ----Light Green standard----
  4  Nicola Harvey        WIM W45  62:36 
  5  Andrea Gook         BADO W45  67:43 
  6  Denise Mullins     SARUM W65  77:49 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Short Green (length 4.2km, climb 85m, 12 controls)

n/c  Lisa James           SOC W45  35:08 
  1  Linda Pakuls          GO W60  48:24 
  2  Jane Archer           SN W60  53:57 
  3  Sue Hands            WIM W65  54:08 
  4  Toby Tyrrell         SOC M50  54:18 
  5  Roger Hills          WIM M80  59:36 
  6  Graham Harrison      SOC M75  60:41 
  7  Richard Brightman    WIM M75  63:21 
  8  Ray Massey           SOC M75  64:23 
  9  David Bland          WIM M75  66:51 
 10  Sam White            SOC M16  69:04 
 11  Jack Jeffreys        IND M18  69:22 
     ----Short Green standard----
 12  Diana Smith          SOC W65  76:13 
 13  John Coleman        NGOC M80  78:04 
 14  Helen Wheelwright    SOC W55  78:52 
 15  Bernie Newitt        SOC W50  86:44 
 16  Gillian Cross        WIM W70  97:26 
 17  Adrian Dawson      SARUM M55 106:45 
     Vicki Barkaway       SOC W60  rtd   Missing nos 6,8-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Green (length 4.7km, climb 65m, 11 controls)

  1  Andrew French        WIM M50  40:26 
  2  Martin Goddard     SARUM M55  41:32 
  3  Mike Christopher     WIM M60  42:22 
  4  Jim Graham           Ind M65  44:55 
  5  Lucy Paton            SN W55  47:23 
  6  Ian Prosser         BAOC M60  47:58 
  7  Brian Hart         SARUM M70  48:29 
  8  Karen French         WIM W50  48:51 
  9  Mike Murray         SLOW M70  49:00 
 10  Martin Lock           GO M65  49:16 
 11  Elisabeth Dickson   BAOC W55  50:11 
 12  Colin Hicks          SOC M65  50:32 
 13  Carol Prosser       BAOC W55  52:35 
 14  Nigel Morris         WIM M55  54:57 
 15  Toni Whittle         BKO W45  55:54 
 16  Iain Robinson        SOC M60  56:04 
 17  Eddie Whittle        BKO M45  56:40 
 18  Roy Heselden        BADO M70  57:47 
 19  Fiona Clough         BKO W55  59:05 
 20  Vesela Chokoeva     TVOC W40  59:41 
 21  Roger Hicks          SOC M50  59:55 
 22  Roger Moore          WIM M60  60:03 
 23  Nicola Brooke        WSX W50  60:20 
 24  Nikolay Yanev       TVOC M40  60:29 
 25  Laurence Gossage     BOK M65  60:38 
     -------Green standard-------
 26  Jessica Stanfield    SOC W50  61:02 
 27  Martin Cross         WIM M70  61:18 
 28  Mike Kite            WIM M70  68:21 
 29  Duncan Liddle        NWO M55  69:03 
 30  Caron Gaisford     SARUM W55  69:39 
 31  Kerryn Hudson      SARUM M21  71:25 
 32  Julia Hicks          SOC W50  72:47 
 33  Gill Sharp            SN W55  73:48 
 34  Keith Henderson      WIM M75  74:15 
 35  Alison Saunders       HH W55  74:42 
 36  Helen Bolton         WIM W50  75:15 
 37  Sarah Houlder        WSX W55  76:05 
 38  Alan Jones           BKO M50  76:56 
 39  Pete Akers            QO M60  77:27 
 40  Caroline Christopher WIM W65  91:19 
 41  Pat Hart           SARUM W70 101:34 
 42  Robin Baker        POTOC M65 104:31 
 43  L-J Evans            WIM W40 113:47 
mp   Katherine Pike       WIM W50  72:56 Missing nos 7-8

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Blue (length 7.3km, climb 140m, 16 controls)

  1  Nick Nourse          NWO M55  49:35 
  2  Paul Lane           BAOC M60  50:49 
  3  Colin Dickson       BAOC M60  51:56 
  4  Georgi Gospodinov    BKO M50  55:01 
  5  Dimitar Gospodinov   BKO M21  56:11 
  6  Alison Simmons       BOK W60  56:24 
  7  Keith Belsey          SN M50  57:07 
  8  John Simmons         BOK M65  58:56 
  9  Chris Pritchett   WIGHTO M55  59:30 
 10  Richard Hudson       BOK M50  60:13 
 11  Jolyon Medlock       WSX M40  60:54 
 12  Jon Brooke           WSX M50  61:00 
 13  Sarah Horsler        WIM W16  61:29 
 14  Peter Foster         BOK M60  61:31 
 15  Christine Currie     SOC W40  61:41 
 16  Andrew Howard        WIM M40  62:28 
 17  Jon Steed           BADO M50  62:33 
 18  Jackie Hallett       BOK W60  63:35 
 19  Derick Mercer        BKO M50  63:37 
 20  Tamsin Horsler       WIM W50  63:56 
 21  Marcus White         SOC M50  64:00 
 22  Hugh Risebrow        SOC M55  64:52 
 23  Janos Pula           SOC M40  66:00 
 24  Gavin Robinson       WIM M50  66:16 
 25  Brian Johnson        WIM M65  67:02 
 26  David Saunders        HH M55  67:12 
 27  Jessica Paton         SN W21  67:55 
 28  Kevin Bracher        SOC M60  68:25 
 29  Tim Houlder          WSX M60  69:18 
 30  Mark White         SARUM M55  69:26 
 31  Sam Anderson          SN M21  69:39 
 32  Laurie Rose         BADO M60  72:10 
 33  Jo Foster            BOK W60  73:48 
     -------Blue standard--------
 34  Paul Martin           SN M50  75:50 
 35  David Mullins      SARUM M65  75:52 
 36  Laura Wilcox         WSX W50  77:20 
 37  Helen Kelsey         BOK W60  78:45 
 38  Trevor Griffiths     BOK M65  80:23 
 39  Christopher Moon     BOK M65  80:49 
 40  Heather Rumble       SOC W21  82:05 
 41  Alastair Moir        SOC M60  82:40 
 42= Sarah Louise Francis  SN W45  85:39 
 42= Robert Norley        SOC M55  85:39 
 44  Stephan Tietz        SOC M21  91:14 
 45  Chris Rose          BADO W60  92:20 
 46  Colin Swallow         SN M60 101:34 
mp   Lisa Methven         BKO W45  71:29 Missing no 4

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top

Brown (length 10.3km, climb 220m, 17 controls)

  1  Tom Bray             SOC M21  61:56 
  2  Clive Hallett        BOK M50  67:01 
  3  David Currie         SOC M40  68:38 
  4  Steven Horsler       WIM M50  72:32 
  5  Chris Williamson     SOC M21  73:18 
  6  Peter Suba           WSX M40  73:51 
  7  Colin Metcalfe      BAOC M55  76:39 
  8  Tom McComiskie      BAOC M40  76:41 
  9  John Oakes           WIM M45  79:07 
 10  Christopher Kelsey   BOK M60  80:12 
 11  Stuart Ebbrell      BAOC M40  80:52 
 12  Paul Fox              SN M55  82:52 
 13  James Errington       HH M20  83:54 
 14  Mike Frizzell       BADO M55  84:49 
 15  John Methven         BKO M45  87:38 
 16  Charles Gook        BADO M50  88:03 
 17  Graham Whiffen       WSX M45  89:08 
     -------Brown standard-------
 18  Stephen Mallison     WIM M35  94:48 
 19  Andrew Nash          SOC M40  99:45 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk