Results for Hincheslea Level D, Hincheslea, 12/09/2015

Courses
Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to index

Blue (length 7.4km, climb 105m, 15 controls)

  1  David Currie         SOC M35  44:52 
  2  Anders Pelaunder OK DJER M40  51:56 
  3  Jon Forster          SOC M45  52:22 
  4  Julian Hartwell      SOC M60  53:32 
  5  Daniel Williams      SOC M35  57:31 
  6  Kevin Bracher        SOC M60  57:44 
  7  Charles Gook        BADO M45  58:25 
  8  Matthew Grant         SN M40  59:22 
  9  Tim Houlder          WSX M55  60:19 
 10  John Oakes           WIM M40  62:47 
     -------Blue standard--------
 11  Nigel Heppenstall   BAOC M45  68:50 
 12  Ian Peirce         SARUM M70  70:58 
 13  Gavin Robinson       WIM M45  71:00 
 14  Peter Smith          SOC M50  71:37 
 15  Joe House             SO M60  73:29 
 16  Peter Davis          SOC M60  74:03 
 17  Janos Pula           SOC M40  75:31 
 18  Lucy Bailey          SOC W21  79:56 
 19  Ian Wells            SOC M55  80:23 

Courses Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index

Green (length 5.6km, climb 70m, 12 controls)

  1  Martin Goddard     SARUM M55  44:04 
  2  Anthony Dew          SOC M35  49:33 
  3  Julia Hicks          SOC W50  49:58 
  4  Matthew Ellis        SOC M45  51:39 
  5  Glyn Williams     WIGHTO M60  52:21 
  6  Clare Hutchison      SOC W35  52:38 
  7  David Mullins      SARUM M65  52:44 
  8  Michael Ellis        SOC M16  53:11 
  9  Tracey Penna         BOF W50  56:02 
 10  Robbie Berryman      SOC M21  56:08 
 11  Andy MacGregor      BADO M75  56:42 
 12  Terry Smith          SOC M65  57:19 
 13  Peter Hambleton    SARUM M70  57:58 
 14  Carol House           SO W55  58:02 
 15  Martin Cross         WIM M70  59:49 
 16  Bill Davidson        SOC M65  62:55 
 17  Alan Kersley        BADO M55  62:59 
 18  Alain Wilkes         BKO M65  63:19 
 19  Sue Williams      WIGHTO W60  63:29 
 20  Graham Harrison      SOC M75  64:23 
     -------Green standard-------
 21  James Raymer             IND  67:10 
 22  Sarah Newman         WIM W50  67:18 
 23  Lisa James           SOC W45  69:10 
 24  Sarah Houlder        WSX W55  72:43 
 25  Roger Hicks          SOC M50  74:18 
 26  Andrea Gook         BADO W45  76:40 
 27  Ian Cowe             IND M60  85:56 
 28  Paul Smith          BADO M50 106:37 
mp   Robert Norley        SOC M55  66:00 Missing no 12
     Colin Holcombe       SOC M55  dnf   No finish time
     David Gibbs          IND M35  rtd   Missing nos 7-10

Courses Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index

Light Green (length 3.8km, climb 45m, 10 controls)

  1  Lena Westerlaud  OK DJER W40  28:16 
  2  Alex Forster         SOC M16  39:06 
  3  Denise Mullins     SARUM W60  48:14 
  4  Jill Ellis           SOC W45  49:41 
  5  Jim Graham           BOF M60  50:59 
  6  Barbara Davidson     SOC W65  52:52 
  7  Celia Robertson      WSX W60  53:23 
  8  Joan Hambleton     SARUM W70  56:31 
  9  Deborah Mays         WIM W55  57:41 
 10  Ian Wilson           SAX M65  60:53 
     ----Light Green standard----
 11  Nigel Britton        JOK M65  62:31 
 12  Claire Brown         IND W21  66:48 
 13  Helen Wheelwright    SOC W55  68:41 
 14  Wendy Smith          SOC W45  71:32 
 15  Lynsey Melhuish      WIM W40  72:08 
 16= Timothy Angel        SOC M75  75:41 
 16= David Tonge          WIM M75  75:41 
 18  Gillian Cross        WIM W70  92:13 
 19  Freda Peirce       SARUM W70  98:56 

Courses Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index

Orange (length 3.5km, climb 55m, 10 controls)

  1  Ellen Pelauden   OK DJER W12  35:37 
  2  Isla Allan           IND W14  42:23 
  3  Kate Wilkes          IND M21  44:00 
  4  Thomas Forster       SOC M12  51:02 
  5  Charlotte Oakes      WIM W12  63:15 
  6  Angus Allen          IND M12  63:37 
     ------Orange standard-------
  7  Charlie Wells        SOC M10  76:10 
  8  Robert Jackson       SOC M80  77:14 
mp   James Rogers         IND M21  47:47 Missing no 4; 2 out of order
mp   Jean Velecky         SOC W90 124:01 Missing nos 5,8
     Bernice Tonge        WIM W70  rtd   Missing nos 5-9

Courses Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index

Yellow (length 2.7km, climb 25m, 11 controls)

  1  Laura Ellis          SOC W14  24:49 
  2  Edvard Pelaunder OK DJER M10  27:49 
  3  Duncan Currie        SOC M6   28:33 
  4  Emma Currie          SOC W8   30:47 
  5  Ollie Wells          SOC M12  33:47 
  6  Charles woodley      WIM M10  33:53 
  7  Dan Barnes           IND M6   35:09 
     ------Yellow standard-------
  8  Genevieve Groom      IND W35  50:18 
  9  Emily Barnes         IND W8   54:49 
 10  Debs Nolan           IND W12  57:18 
 11  Charlotte Jones      IND W2   88:03 
mp   Eleanor Dew          SOC W12  27:38 Missing nos 6,9
     Stephanie Barette    SOC W2   rtd   Missing nos 7-11

Courses Blue, Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk